FAQ

FAQ

Często zadawane pytania

1. Czym jest Panel SIP?

Panel SIP (ang. structural insulated panel) to termin znany już w naszym kraju od lat, w języku angielskim oznacza izolowany panel konstrukcyjny i powstał w USA już w 1935 roku. Wtedy to laboratorium Forest Product Laboratory działające pod egidą amerykańskiego departamentu rolnictwa zbudowało dom w technologii SIP w stanie Wisconsin. Zakładano wówczas, że poszycie ze sklejki i deski przejmie część obciążeń . Konstrukcja domu była szkieletowa i zawierała się w połączeniach paneli. Rozwiązanie takie później zastosował znany amerykański architekt Frank Lloyd Wright w ramach realizacji swojej idei tworzenia nowego amerykańskiego stylu tzw. „Usonian style”. Z kolei jego uczeń Alden B. Dow, syn założyciela Dow Chemical Company i student Wright’a wprowadził do paneli rdzeń piankowy i taka konstrukcja paneli SIP jest stosowana do dzisiaj. Z kolei rozwój technik komputerowych i elektroniki umożliwił łatwą „panelizację” projektów architektonicznych i produkcję paneli dla konkretnego projektu domu. Spowodowało to znaczny postęp w stosowaniu paneli w budownictwie, co przeniosło się później do stworzenia stosownych norm dla tego typu budowli, opracowywanych między innymi przez NAHB Research Centre (ośrodek badawczy amerykańskiego stowarzyszenia budowniczych domów). Powstała również SIPA – organizacja zrzeszająca producentów paneli i popularyzująca tę technologię w USA i na świecie. Z racji swoich cech wytrzymałościowych domy te popularne się stały m.in. na terenach sejsmicznych w USA i Japonii.

Panel SIP to kompozytowa płyta warstwowa składająca się z rdzenia (styropian, poliuretan) i okładzin z płyty OSB, cementowych, magnezowych, aluminiowych a nawet gipsowo-kartonowych. W krajach unii europejskiej płyta taka podlega normom, które opisane są w wytycznych do europejskich aprobat technicznych ETAG nr 016. Kompozytowa płyta warstwowa ujęta jest w europejskich normach jako płyta samonośna a więc nie przejmująca obciążeń. W klasycznych rozwiązaniach panele SIP łączone są na tzw. spline w terminologii angielskiej a w naszej budowlanej nomenklaturze tzw. „obce pióro”. Z kolei w połączeniach, gdzie zaplanowano element konstrukcyjny taki jak słupy i rygle wprowadzane są odpowiedniej grubości belki drewniane, z których w prosty sposób można zbudować ciągłą konstrukcję szkieletową budynku. Znane są również rozwiązania, gdzie zamiast drewna używa się betonu zbrojonego wylewanego na mokro w kanały między panelami.

2. Czym jest MgO Green?

System oparty na standardowej technologii paneli kompozytowych SIP, który został ulepszony poprzez zastąpienie okładziny OSB płytą cementowo-magnezjową wzmocnioną siatką z włókna szklanego noszącą nazwę handlową Mgo Green. Powstaje w ten sposób strukturalno-izolacyjny panel kompozytowy CSIP.

3. Jak zbudowany jest Panel SIP MgO Green?

Panel Mgo Green składa się z trzech części – dwóch zewnętrznych warstw – okładzin oraz warstwy styropianu. Rdzeń izolacyjno-konstrukcyjny wykonany jest ze styropianu EPS-100. Rdzeń łączony jest z okładzinami ciśnieniowo w prasie za pomocą jednokomponentowego kleju na bazie poliuretanu. Okładziny mogą być wykonane w trzech niżej wymienionych układach:

  • z dwóch płyt magnezowych MgO Green-LS-TECH
  • z dwóch płyt drewnopodobnych OSB
  • w kombinacji płyta MgO-Green-LS-TECH i płyta drewnopochodna OSB

4. Dlaczego płyta magnezowa?

Właściwości tlenku magnezu Chińczycy docenili już w trakcie budowy Muru Chińskiego, a świat zwłaszcza daleko i bliskowschodni zaczął stosować płyty magnezowe po wydarzeniach z września 2001, przede wszystkim w wielokondygnacyjnych budynkach z konstrukcją stalową w celu ochrony elementów konstrukcyjnych przed ogniem. Płyty magnezowe zastosowane zostały również do pokrycia ścian we wszystkich obiektach olimpijskich w Pekinie.

Płyty magnezowe MgO produkowane są głównie w Chinach w kilkuset fabrykach na potrzeby lokalne, jest kilkunastu producentów na poziomie światowym dostarczających wyrób o wysokich właściwościach ognio i wodoodpornych a także dobrych parametrach wytrzymałościowych zbliżonych do płyt włókno-cementowych. Chiny nie są zainteresowane eksportem tlenku magnezu, stąd stały się podstawowym producentem płyt magnezowych. Są inne metody pozyskiwania tlenku magnezu niż z występującego w China peryklazu, obecnie prowadzimy prace badawcze dotyczące wdrożenia tych metod.

5. Z czego zbudowana jest płyta magnezowa MgO?

Klasyczna płyta magnezowa to płyta warstwowa składająca się z rdzenia ze sproszkowanego perlitu otoczonego po obu stronach siatką z włókna szklanego i warstwą magnezową MgO lub magnezowo-cementową często zbrojoną (w sposób rozproszony) włóknem celulozowym z dodatkiem innych pochodnych związków magnezowych takich jak np. chlorek magnezu – MgCl2.
Podstawowy skład płyt magnezowych to MgO – 50%, MgCl2 – 25%, perlit 8.5%,cement włóknisty 15%, włókno szklane 0.5% oraz inne składniki (np. celuloza) 1%.

Perlit (szkło wulkaniczne) to jeszcze mało znany materiał w naszym kraju stosowany w budownictwie, naturalnie występuje jako skała pochodzenia wulkanicznego. Charakteryzuje się bardzo małym ciężarem i pęcherzykowatą strukturą, dzięki czemu nadaje się jako materiał do tworzenia izolacji. Również mało znana u nas w praktyce jest koncepcja zbrojenia rozproszonego i wzmocnień z włókna szklanego, stąd można stwierdzić, że płyta magnezowa w ujęciu technologicznym jest dość wyrafinowanym produktem, nie mniej dostępnym finansowo i znacznie poprawiającym standard realizowanych obiektów budowlanych.