FAQ

Często zadawane pytania

1. Czym jest Panel SIP?

Panel SIP (ang. structural insulated panel) to termin znany już w naszym kraju od lat, w języku angielskim oznacza izolowany panel konstrukcyjny i powstał w USA już w 1935 roku. Wtedy to laboratorium Forest Product Laboratory działające pod egidą amerykańskiego departamentu rolnictwa zbudowało dom w technologii SIP w stanie Wisconsin. Zakładano wówczas, że poszycie ze sklejki i deski przejmie część obciążeń . Konstrukcja domu była szkieletowa i zawierała się w połączeniach paneli. Rozwiązanie takie później zastosował znany amerykański architekt Frank Lloyd Wright w ramach realizacji swojej idei tworzenia nowego amerykańskiego stylu tzw. „Usonian style”. Z kolei jego uczeń Alden B. Dow, syn założyciela Dow Chemical Company i student Wright’a wprowadził do paneli rdzeń piankowy i taka konstrukcja paneli SIP jest stosowana do dzisiaj. Z kolei rozwój technik komputerowych i elektroniki umożliwił łatwą „panelizację” projektów architektonicznych i produkcję paneli dla konkretnego projektu domu. Spowodowało to znaczny postęp w stosowaniu paneli w budownictwie, co przeniosło się później do stworzenia stosownych norm dla tego typu budowli, opracowywanych między innymi przez NAHB Research Centre (ośrodek badawczy amerykańskiego stowarzyszenia budowniczych domów). Powstała również SIPA – organizacja zrzeszająca producentów paneli i popularyzująca tę technologię w USA i na świecie. Z racji swoich cech wytrzymałościowych domy te popularne się stały m.in. na terenach sejsmicznych w USA i Japonii.

Panel SIP to kompozytowa płyta warstwowa składająca się z rdzenia (styropian, poliuretan) i okładzin z płyty OSB, cementowych, magnezowych, aluminiowych a nawet gipsowo-kartonowych. W krajach unii europejskiej płyta taka podlega normom, które opisane są w wytycznych do europejskich aprobat technicznych ETAG nr 016. Kompozytowa płyta warstwowa ujęta jest w europejskich normach jako płyta samonośna a więc nie przejmująca obciążeń. W klasycznych rozwiązaniach panele SIP łączone są na tzw. spline w terminologii angielskiej a w naszej budowlanej nomenklaturze tzw. „obce pióro”. Z kolei w połączeniach, gdzie zaplanowano element konstrukcyjny taki jak słupy i rygle wprowadzane są odpowiedniej grubości belki drewniane, z których w prosty sposób można zbudować ciągłą konstrukcję szkieletową budynku. Znane są również rozwiązania, gdzie zamiast drewna używa się betonu zbrojonego wylewanego na mokro w kanały między panelami.

2. Czym jest MgO Green?

System oparty na standardowej technologii paneli kompozytowych SIP, który został ulepszony poprzez zastąpienie okładziny OSB płytą cementowo-magnezjową wzmocnioną siatką z włókna szklanego noszącą nazwę handlową Mgo Green. Powstaje w ten sposób strukturalno-izolacyjny panel kompozytowy CSIP.

3. Jak zbudowany jest Panel SIP MgO Green?

Panel Mgo Green składa się z trzech części – dwóch zewnętrznych warstw – okładzin oraz warstwy styropianu. Rdzeń izolacyjno-konstrukcyjny wykonany jest ze styropianu EPS-100. Rdzeń łączony jest z okładzinami ciśnieniowo w prasie za pomocą jednokomponentowego kleju na bazie poliuretanu. Okładziny mogą być wykonane w trzech niżej wymienionych układach:

  • z dwóch płyt magnezowych MgO Green-LS-TECH
  • z dwóch płyt drewnopodobnych OSB
  • w kombinacji płyta MgO-Green-LS-TECH i płyta drewnopochodna OSB

4. Dlaczego płyta magnezowa?

Właściwości tlenku magnezu Chińczycy docenili już w trakcie budowy Muru Chińskiego, a świat zwłaszcza daleko i bliskowschodni zaczął stosować płyty magnezowe po wydarzeniach z września 2001, przede wszystkim w wielokondygnacyjnych budynkach z konstrukcją stalową w celu ochrony elementów konstrukcyjnych przed ogniem. Płyty magnezowe zastosowane zostały również do pokrycia ścian we wszystkich obiektach olimpijskich w Pekinie.

Płyty magnezowe MgO produkowane są głównie w Chinach w kilkuset fabrykach na potrzeby lokalne, jest kilkunastu producentów na poziomie światowym dostarczających wyrób o wysokich właściwościach ognio i wodoodpornych a także dobrych parametrach wytrzymałościowych zbliżonych do płyt włókno-cementowych. Chiny nie są zainteresowane eksportem tlenku magnezu, stąd stały się podstawowym producentem płyt magnezowych. Są inne metody pozyskiwania tlenku magnezu niż z występującego w China peryklazu, obecnie prowadzimy prace badawcze dotyczące wdrożenia tych metod.

5. Z czego zbudowana jest płyta magnezowa MgO?

Klasyczna płyta magnezowa to płyta warstwowa składająca się z rdzenia ze sproszkowanego perlitu otoczonego po obu stronach siatką z włókna szklanego i warstwą magnezową MgO lub magnezowo-cementową często zbrojoną (w sposób rozproszony) włóknem celulozowym z dodatkiem innych pochodnych związków magnezowych takich jak np. chlorek magnezu – MgCl2.
Podstawowy skład płyt magnezowych to MgO – 50%, MgCl2 – 25%, perlit 8.5%,cement włóknisty 15%, włókno szklane 0.5% oraz inne składniki (np. celuloza) 1%.

Perlit (szkło wulkaniczne) to jeszcze mało znany materiał w naszym kraju stosowany w budownictwie, naturalnie występuje jako skała pochodzenia wulkanicznego. Charakteryzuje się bardzo małym ciężarem i pęcherzykowatą strukturą, dzięki czemu nadaje się jako materiał do tworzenia izolacji. Również mało znana u nas w praktyce jest koncepcja zbrojenia rozproszonego i wzmocnień z włókna szklanego, stąd można stwierdzić, że płyta magnezowa w ujęciu technologicznym jest dość wyrafinowanym produktem, nie mniej dostępnym finansowo i znacznie poprawiającym standard realizowanych obiektów budowlanych.

 

Witamy Państwa na stronie internetowej firmy Module Technologies SA.

Z dniem 09.10.2018 firma LS Tech-Homes SA zmieniła nazwę na Module Technologies SA.

Zmiana nazwy inicjuje nową strategię Spółki nastawioną na generalne wykonawstwo oraz podwykonawstwo wielkopowierzchniowego budownictwa modułowego, z wykorzystaniem płyty w technologii BBS (CLT).

Dotychczasowa działalność spółki LS Tech-Homes SA oparta o wykonawstwo inwestycji z użyciem paneli SIP będzie nadal kontynuowana, z przeznaczeniem dla realizacji projektów budowy mniejszych obiektów.


On 9 October, the District Court in Bielsko Biała registered the change of the company’s name from LS Tech-Homes SA to Module Technologies SA.

This change, along with the new visual identification constitutes one of the key elements, necessary to communicate the new direction of the Issuer’s strategic development.

The main purpose of the rebranding is aiming at strengthening and focusing the Company’s activity in the area of general contracting as well as subcontracting, for the delivery of investments in BBS (CLT) modular construction.